Podujatia

POZNÁVAJ A UCHOVÁVAJ TRADÍCIE SVOJICH PREDKOV

Poznávaj a uchovávaj tradície svojich predkov 2014

Jarabina, 15. - 16. august 2014

Tradície v Jarabine stále lákajú

V Jarabine sa už po 8-krát konala známa akcia Poznávať a uchovávať tradície predkov. Tento ročník bol zameraný na ukážky spracovania ľanu a tkania plátna.
Obec, z ktorej mnoho ľudí odišlo v minulosti kvôli práci do Ameriky, tento rok poctili návštevou potomkovia ich rodákov. Prišlo ich asi 50 a mali čo obdivovať.
Na dvanástich stanovištiach sa prezentovali okrem výroby plátna aj tance a spevy, strihanie handier, ručné práce, vyšívanie, pranie pokrovcov, praženie škvarkov, klepanie kosy, rúbanie dreva, mútenie masla... Hostia si mohli v Jarabine pochutnávať na tradičných múčnych jedlách, ochutnali ,,baľata" pečené na peci, holúbky, kysnuté koláče, pirohy a iné dobroty.
Nemenej zaujímavý bol aj kultúrny program. V štvorhodinovom maratóne vystúpili zástupcovia z blízkeho i ďalekého okolia. *Nechýbal Údol, Kolačkov, Plaveč či Šarišské Jastrabie. Najväčším prekvapením boli hostia: FS Kalinka z Moskvy, FS Vysočan z Hlinska (ČR), FS Hornád z Košíc, FS Čačina zo Spišskej Novej Vsi. Na pódiu nemohla chýbať domáca Poľana. O dobrú náladu sa postaral i známy ľudový rozprávač Jožko Jožka alias Jozef Varga z Hanušoviec n/Topľou.
Bohatý deň sa napokon vydaril. Už dnes sa priaznivci ľudovej kultúry môžu tešiť na ďalší ročník podujatia, kde sa stretávajú príbuzní a priatelia, ktorých spája láska k tradíciám.
Podujatie Poznávaj a uchovávaj tradície svojich predkov bolo realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR - program kultúra národnostných menšín a Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi boli: Ľubovnianske osvetové stredisko v Starej Ľubovni, ÚR ZRUSR Prešov, Podielnické družstvo Poľana v Jarabine.

ĽOS bolo jedným zo spoluorganizátorov VII. ročníka slávností zvykov a obyčajov obce Jarabina "POZNÁVAJ A UCHOVÁVAJ TRADÍCIE SVOJICH PREDKOV", ktoré sa uskutočnili  21. - 22. augusta 2010. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Jarabina.

VI. ročník slávností zvykov a obyčajov obce Jarabina sa uskutočnil 22. augusta 2009.Ukážky starých jarabinských remesiel, spojené s ochutnávkou tradičných ľudových jedál – slávnostný deň pokračoval vystúpením folklórnych kolektívov, FS Toplan z Giraltoviec, FS z Krásneho Brodu, FSk z Poráča, Zarinčanka zo Stakčína a domácich - Podpoľančík a Poľana. Garantom podujatia je Obec Jarabina, ÚR ZRUSR Prešov a ĽOS.

 

Nastavenia cookies