Podujatia

Spievajže si, spievaj

Súťaž hudobného folklóru dospelých v kategórii   speváckych skupín, ľudových hudieb, sólistov spevákov a inštrumentalistov s postupom na krajskú súťaž. Koná sa v 3 – ročnom intervale. 
V roku 2009 sa okresná súťaž uskutoční 15. novembra 2009 o 14.00 hod. v Kolačkove . Krajská súťaž 3. marca 2010 v Jakubanoch.

Krajská súťaž hudobného folklóru dospelých, Jakubany 25. 4. 2010

Kultúrny dom v Jakubanoch ovládla v poslednú aprílovú nedeľu ľudová hudba. Folkloristi tu prišli z rôznych kútov Prešovského kraja, aby sa zúčastnili folklórnej súťaže dospelých Spievajže si, spievaj. Viac než 200 účinkujúcich a množstvo hostí prišlo vyjadriť svoju lásku k ľudovej hudbe. Medzi nimi nechýbali ani zástupcovia Staroľubovnianskeho okresu.
Podobne ako okresné kolá, ktoré prebiehali už minulý rok, malo aj krajské kolo v Jakubanoch štryri kategórie: ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti speváci a duetá, sólisti inštrumentalisti. Z 13 okresov Prešovského kraja malo na súťaži zastúpenie až 11 - Humenné, Prešov, Svidník, Sabinov, Bardejov, Levoča, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Snina a Poprad. Staroľubovnianske okresné klo sa konalo minulý rok v Kolačkove.
Jedinečné podujatie v slnečné popoludnie
Organizátormi boli Prešovský samosprávny kraj, Ľubovnianske osvetové stredisko a obec Jakubany. Súťažiacim okrem množstva nadšencov v hľadisku prialo aj krásne slnečné počasie. Okrem klasickej ľudovej hudby a spevu to bola aj prehliadka hudobných nástrojov a pestrofarebných krojov z celého kraja. Neľahká úloha pripadla 5-člennej porote, ktorej predsedal Ľubomír Varinský zo Slovenského rozhlasu.
Pre staroľubovniansky okres získali Zlaté pásma Martin Kollár, Ľudová hudba bratov Kollárovcov, Veronika Boďová či ženská spevácka skupina Poľana z Jarabiny.
Napriek niekoľkým presunom jasný úspech
Pôvodne sa mala súťaž uskutočniť už 3. marca, kvôli pôstu pred Veľkou nocou bol však termín presunutý na 18. apríla. Nečakané vyhlásenie štátneho smútku pre leteckú tragédiu v Poľsku opäť donútilo organizátorov meniť dátum - na nedeľu 25. apríla. To však nemalo žiadny vplyv na úspech podujatia, ktoré do kultúrneho domu v Jakubanoch prilákalo hojný počet nadšencov tradičnej ľudovej hudby.
                                                                                                                                                                                                                                                                             (Ľudmila Žoldáková, Korzár 4. 5. 2010)

Nastavenia cookies