Podujatia

Hudobný folklór dospelých

HUDOBNÝ FOLKLÓR DOSPELÝCH 2016 - okresná súťaž

K stiahnutiu

V Dome kultúry v Starej Ľubovni sa 22. septembra 2012 uskutočnila OKRESNÁ SÚŤAŽ HUDOBNÉHO FOLKLÓRU DOSPELÝCH. Cieľom tohto podujatia bolo aktivizovať vedúcich a členov hudobných zložiek folklórnych kolektívov (FS a FSk) k samostatným výstupom, k vyhľadávaniu, spracúvaniu a interpretácii hudobno-folklórneho materiálu a podporiť existenciu a činnosť hudobných kolektívov a sólistov interpretujúcich ľudovú hudbu.
Súťaž je postupová, mala 3. kategórie: spevácke skupiny, sólisti speváci-dua a ľudové hudby. V kategórii spevácke skupiny súťažilo 13 speváckych skupín (Plaveč, Kolačkov, Kamienka, Jakubany, Šarišské Jastrabie, Chmeľnica. V kategórii sólisti speváci dvaja, 5 dua a v kategórii ľudové hudby 2. Súťaž hodnotila odborná porota v zložení: predseda - Juraj Švedlár, predseda Východoslovenského združenia folklóru z Kežmarku, Mgr. Peter Mosorjak – ZUŠ a Dr. Danka Derevjaniková, členka Fsk Poľana z Jarabiny. Podujatia sa zúčastnilo 126 účinkujúcich.
Ľubovniansky región budú reprezentovať na krajskej súťaži v Zamutove títo súťažiaci:
KATEGÓRIA SS: ŽSS Barvinok z Kamienky  a Dievčenská spevácka skupina Vinok zo Šarišskéko Jastrabia (zlaté pásmo s postupom).
KATEGÓRIA SPEVÁCI SÓLISTI – DUO: Mária Haladejová a Mária Smreková z Jakubian, Radovan Nestorík a Ján Zreľak z Kamienky (zlaté pásmo s postupom). Ostatní súťažiaci získali strieborné, zlaté a bronzové pásma.

K stiahnutiu

Súťaž hudobného folklóru dospelých v kategórii  speváckych skupín, ľudových hudieb, sólistov spevákov a inštrumentalistov s postupom na krajskú súťaž. Koná sa v 3 – ročnom intervale. V roku 2009 sa okresná súťaž uskutoční 15. novembra 2009 o 14.00 hod. v Kolačkove. Krajská súťaž 3. marca 2010 v Jakubanoch.

Kultúrny dom v Kolačkove v nedeľu 15. novembra 2009  hostil okolo 150 účastníkov okresnej súťaže s názvom Spievaj že mi, spievaj, ktorí predviedli svoje nadanie pre hudobný folklór. Súťaž sa začala krátko po druhej hodine popoludní bohatým programom, v ktorom sa hosťom predstavili speváci a skupiny z rôznych obcí okresu Stará Ľubovňa.

Nadšencov folklóru neodradil ani malý priestor kultúrneho domu a s nadšením očakávali začiatok programu, ktorý odštartovali úvodné slová starostu Kolačkova Jána Horanského: ,,Započúvajme sa do piesní, aby sme mohli aspoň trochu precítiť krásu a vôňu svojho rodného kraja."

Štyri kategórie
Súťaž prebiehala v štyroch kategóriách - ľudové hudby dospelých, spevácke skupiny dospelých, sólisti speváci a duetá nad 15 rokov a sólisti inštrumentalisti nad 15 rokov. Hostiteľský Kolačkov mal svoje zastúpenie vo všetkých štyroch kategóriách.
Za približne štyri hodiny trvania súťaže si mohli hostia vypočuť a zaspievať množstvo ľudových piesní. Počas podujatia boli svedkami prehliadky ľudových krojov z obcí Kolačkov, Jarabina, Šarišské Jastrabie, Jakubany či Kamienka.
Porote predsedal Igor Kreta: ,,Pre mňa je ľudová pieseň srdcovou záležitosťou, nedovolím na ňu povedať jedno krivé slovo." Na záver súťaže dokonca aj on predviedol svoj hudobný talent s ďalšou členkou poroty Annou Halickou. Tretím členom poroty bol učiteľ ZUŠ v Starej Ľubovni Peter Mosorjak.
Nadšenie v hľadisku spôsobilo aj improvizačné hudobné zloženie na pódiu počas prestávky, keď sa porota odobrala poradiť o výsledkoch súťaže. Na pódiu sa v priebehu necelej hodinovej pauzy predviedlo súčasne niekoľko folklórnych skupín a súborov v netradičnom zoskupení a s nimi si niekoľko piesní so zápalom zaspievalo aj hľadisko.
Organizátormi tejto súťaže bolo Ľubovnianske osvetové stredisko v Starej Ľubovni a obec Kolačkov. Skupiny a speváci na zlatých priečkach sa budú prezentovať na krajskom kole, prípadne budú náhradníkmi za reprezentantov.

PORADIE VÍŤAZOV, KTORÍ POSTUPUJÚ DO KRAJSKÉHO KOLA

  • I. kategória (ľudové hudby dospelých):
     
  • Ľudová hudba bratov Kollárovcov z Kolačkova

II. kategória (spevácke skupiny dospelých):

  • Ženská spevácka skupina Barvinok z Kamienky
  • Ženská spevácka skupina Poľana z Jarabiny

III. kategória (sólisti speváci a duetá nad 15 rokov):

  • Natália Sikorjaková z Litmanovej
  • Miroslava Gladišová a Zuzana Filičková zo Šarišského Jastrabia

IV. kategória (sólisti inštrumentalisti nad 15 rokov):

  • Martin Kollár z Kolačkova - hra na cimbale

(Zdroj: Ľudmila Žoldáková, Ľubovniansky korzár 24. 11. 2009)

 

 

 

 

Nastavenia cookies