Hlavné menu

Kniha roka 2017

  • 22. január 2018
  • webmaster

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s okresnými knižnicami Prešovského kraja vyhlásili súťaž, ktorej cieľom je vybrať najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu, ktorá bola vydaná v roku 2017 a jej obsah je neodškriepiteľne spätý s akýmkoľvek regiónom Prešovského samosprávneho kraja. Do prvého ročníka čitateľskej súťaže Kniha roka 2017 PSK sme sa vďaka publikácii Pamätnica - 50 rokov celoslovenského festivalu umeleckého prednesu žien prihlásili aj my, Ľubovnianske osvetové stredisko.

Ako sme už na našich stránkach neraz informovali, počas uplynulého roka sa nám v spolupráci s Mestom Stará Ľubovňa v zastúpení PaedDr. Evy Kollárovej podarilo vydať knižnú spomienku na 50 rokov, ktoré sme prežili s festivalom Naša Vansovej Lomnička.

Aj keď máme 50. ročník festivalu nenávratne za sebou, ohlasy recitátoriek, členov odbornej poroty a hostí, ktorým sa dostala do rúk publikácia "Pamätnica - 50 rokov celoslovenského festivalu umeleckého prednesu žien" si nesmierne vážime a radi sa s Vami o tieto myšlienky podelíme. "...včera som dostala nádherný darček - Pamätnicu k polstoročiu Našej Vansovej Lomničky. Dojala ma a nadchla. Ďakujem všetkým, ktorí sa na nej podieľali. Urobili ste veľký kus práce. Myslím si, že je to viac ako Pamätnica, je to skutočný pamätník. Výborne zostavené, napísané a aj vizuálne urobené. Gratulujem." (Elena Ťapajová, Bratislava) "Precízne pripravená, výtvarne, obrazovo i obsahovo bohatá. Pamätnica tohto podujatia vydaná pri príležitosti 50. ročníka, bude o histórii Vansovej a Našej Vansovej Lomničky rozprávať ešte mnohým generáciám." (Ján Petrík, Spišská Nová Ves) "Pamätnica sa čítala ako napínavý román - na jeden "hlt". Bolo to super dočítať sa, ako to bolo z pohľadu rôznych ľudí - recitátoriek, poroty, organizátorov, hostí... Zabudla som, samozrejme, že máme možnosť doplniť si aj historické fakty z obdobia Terézie Vansovej. Tak si myslím, že hocikto nezainteresovaný by si pamätnicu čítal, bude mať obraz o tom, čo to vlastne je...Ten naozajstný máme však my všetky v našom srdci." (Marika Petríková, Bratislava) "Čo sa týka publikácie, je na takej úrovni, aká sa nevyskytuje ani u vysokoprofesionálneho nakladateľstva a písaná s takou láskou, aká sa nevidí. Na takúto Pamätnicu by bolo hrdé hocijaké profesionálne nakladateľstvo." Duňa a Igor Hrabinskí, Bratislava) "Krásnym darčekom toho roku bola pre mňa Pamätnica... a tá si teda pamätá. Kto si ju len prelistoval, musel si uvedomiť, čo všetko sa za týmto polstoročím skrýva. Ja osobne som sa pri niektorých príspevkoch aj rozplakala, niektoré ma pobavili a niektoré dokonca navodili zimomriavky. Dávam dole pomyselný klobúk z mojej hlavy pred ľuďmi, ktorí ju zostavovali. Je za tým toľko práce. Veď archív siaha do doby, keď ešte nebola žiadna digitalizácia. Koľko námahy si museli dať ľudia, ktorí sa na nej podieľali. Je to úžasné, že mohla uzrieť svetlo sveta a že zdobí moju knižnicu. Za to ďakujem." (Martina Ogurčáková, Spišská Nová Ves) Veríme, že aj porotcovia súťaže "Najlepšia kniha PSK 2017" budú našu s láskou pripravovanú publikáciu vnímať rovnako, ako naše recitátorky a čitateľky, či ďalší priaznivci.

 

Ľubovnianske osvetové stredisko